Häromdagen hade vi möjligheten att besöka Svartsjö Slott väster om Stockholm. Ett rokokoslott ursprungligen ritat av Carl Hårleman runt 1730. Hårleman som också var delaktig i utsmyckningen av Stockholms Slott. Han var politiskt aktiv och god vän med tidens stora såsom Carl von Linné och Tessin. Han gjorde ett antal franska resor och anses vara den som tog rokokon till Sverige men också stå för ursprunget till den svenska enkelheten som ju senare återfunnits i den gustavianska stilen och i våra dagar i 1920-talets klassicism och funktionalismen.

Vid tiden för byggnationen av vårt hus låg här ett medeltida stenhus som Gustav Vasa och hans söner på 1500-talet lät bygga om till en imposant Vasaborg. Denna eldhärjades 1638 och ersattes på 1730-talet av ursprunget till dagens slott. Av Vasaborgen återstår endast några mindre ruiner vilket påminner om hur ovanliga medeltida världsliga byggnader är idag.

Svartsjö Slott är en imponerande byggnad och vi fastnade direkt för de stilfulla parkettgolven på nedervåningen. Dessa kommer att få tjäna som inspiration för våra ekgolv på första våningen i salen och lilla kammaren.

Vi har sedan tidigare bestämt oss för att leta upp gamla ekplankor som vi slipar upp och förser med dubbel not och sammanfogar med lös fjäder

Vi kommer att arbeta med så breda bräder vi kan finna (ju äldre hus ju bredare golvbrädor är ju en gammal sanning) och med en tjocklek på minst 28 mm upp mot dryga 30 mm. På Svartsjö fann vi olika parkettmönster men vi kommer nog att hålla oss till ett ganska enkelt mönster eller bara raka parallella plankor men med en fris runt kanten på rummen.

Våra två trägolv, på våning ett och vinden kännetecknas av mycket gamla och mycket breda brädor i flera olika träslag. Poppel och ek har vi hittat. Flera av dessa kan vara medeltida och i så fall troligen importerade från Alperna, vilket tydligen var vanligt förekommande i en tid när man annars byggde av det material man fann runt knuten. Tyvärr är virket i så dåligt skick att det inte går att slipa upp men vi funderar på att på vinden montera en glasskiva på ett ställe i golvet för att ge en inblick i ursprunget.

Roligt att läsa din välskrivna text. Jag bor granne med slottet när jag inte är i Provence!
GillaGilla
Vad kul och tack för feedback!
JP
GillaGilla
Svartsjö Slott är väldigt inspirerande. Jag har besökt vid flera tillfällen. Varje gång upptäckte man något nytt. Härligt. Nu ska jag leta vidare på din sida, du dök upp på min Facebook idag och är tacksam för det.
Marie
GillaGilla
Välkommen! och tack för trevligt meddelande.
JP
GillaGilla
Så roligt att se bilder från Svartsjö slott och läsa om det ! Jag har mina rötter där och föddes en gång i tiden, typ 200 år sedan 🙂 på Svartsjö BB. Vet inte exakt när det lades ner, men länge sedan var det 🙂
Jag har mina rötter på Mälaröarna men nu för tiden hamnat söder över.
Önskar dig en god fortsättning på det nya året ! 🙂
GillaGilla
Vad kul!
God fortsättning och tack för bra läsning under 2020!
JP
GillaGillad av 1 person
Tack så jättemycket ! 🙂
GillaGilla