Marmorinspiration

En modern skulptur sannolikt inspirerad av en gargoyle, inleder denna epsod om vår unika lokala marmor.

Vi har redan tidigare berättat om den röda marmorn från grannbyn Caunes-Minervois och våra tankar att, precis som Louis XIV i Versailles och påven i Sankt Peterskyrkan i Rom gjort, på något sätt smycka vårt hus med sten därifrån.

En bit obearbetad Caunesmarmor med de typiska färgerna och ådringen.

Caunes marmor, med sin intensivt röda färg och melering i vitt med drag av grått och svart, tar plats och definierar ganska mycket av ett rums identitet och vi är osäkra på hur och för vad vi skall använda detta fina material hos oss. En möjlighet kan vara att hitta en spiselkrans för salen i Caunesmarmor.

Versailles Grand Trianon till vänster och en passande fredsduva från St Peterskyrkan i Rom till höger. Bilder: Wikipedia

Häromsistens fick vi tillfälle att också besöka det stora marmormuseet i byn Caunes som berättar hela historien om brytningen och industrin kring detta marmorbrott som till delar fortfarande är i drift och kan besökas upp i bergen.

Karta och 3D översikt som visar var marmor återfinns i Frankrike och lokalt i Caunes.

Som så ofta i hantverksmuseer fascineras man av det hårda arbete generationer av människor före oss gjort och hur tekniken utvecklats under seklen. Men också att mycket av infrastruktur såsom järnväg till en början utvecklats för att underlätta råvarutransporter men sedan mer och mer blivit persontransport och turism. 

De första järnvägarna i trakten som anlades just för transport av inte minst marmor.

Intressant är också att troligen redan tidig medeltid var stenbrottet igång och levererade till kloster och kyrkor med tekniker som redan romarna kommit på och använt.

Redan tidig medeltid (och möjligen redan på romersk tid) uppskattades och bröts vår marmor.

Sågningen av blocken skedde länge för hand och de så kallade coussins de marbre som idag är uppblåsbara luftkuddar av gummiliknande material gjordes länge av tunn metall. Att arbetet var hårt är lätta att inse.

De gamla handsågarna som användes och till höger de uppblåsbara metallkuddar som sprängde isär blocken!

Men hur och på vilket sätt vi skall få in Caunesmarmorn i vårt hus har vi ännu ej funnit ut. Nedan några exempel som också tydliggör denna marmors förmåga att ”ta plats” i ett rum.

I vår lilla by hittar man marmorn såväl i form av en publik staty som hedrar den legendariske soldaten och fredsaktivisten från La Grande Guerre (första världskriget) som i vår kyrka.

Louis Bartahs är skälet till att vår by har status som fredsby, något som känns extra bra i dessa oroliga och märkliga tider och får avrunda denna episod.    

Minnesstaty i parken vid floden, över tunnbindaren, soldaten och författaren Louis Barthas (1879- 1952)

Dela och gilla gärna inläggen från husifrankrike.com på dina sociala medier!

Välkommen att följa oss på WordPress eller via mail!

3 reaktioner på ”Marmorinspiration

Lämna en kommentar