I år missar vi skörden i Minervois men man kan njuta av den på avstånd. Till exempel i Stockholm den 20 oktober då det “svenska” vinslottet precis utanför Peyriac-Minervois, Domaine d’Escapat, har en vinprovning på hemmaplan.
Domaine d’Escapat drivs av en svensk och vi hade i somras glädjen att besöka deras cave och vingårdar, testa några viner och inte minst träffa hundarna. Den franska värdinnan gav oss en intressant rundvandring som smakade mer.
Att skörden är årets höjdpunkt i trakten är uppenbart och sysselsätter och påverkar på olika sätt nästan alla.
Man kan nu också glädjande nog se hur fler och fler vingårdar över hela Frankrike bryter den sedan 60-talet heta kärlekshistorien med kemiindustrin och byter till ”bio” och hyllorna med ekologiska viner. Andelen ökar i snabb takt precis som på Systembolaget i Sverige där vi idag ligger på glädjande 20% ekologiskt av total vinförsäljning.
”Bio” utbudet på vår lokala Carrefour
Byns vin har ännu inte tagit det steget tyvärr men man hoppas på en framsynt beslut där också för Chateau de Peyriac är ett gott vin och förtjänar att åter bli oförgiftat.
Salut!
Pingback: St. Göran och draken i Moux! | hus i frankrike
Pingback: Ekologiska råvaror på väg att bli ”main-stream” också i Frankrike! | hus i frankrike