Peyriac-Minervois från ovan

Så här ett par dagar innan jag skall ned och jobba en vecka med vårt hus drar jag mig till minnes när svärsonen och jag såg Peyriac-Minervois från ovan i somras, tack vare hans fantastiska drönare. Så för ett ge en ytterligare vinkel av vår by kommer här en översiktsbild där man tydligt kan se den medeltida runda befästningsstrukturen på innerstaden.

drönare peyriac aude

I en bild tagen från något lägre höjd ser man tydligt vårt hus som ju ligger precis mitt i stan och i slottskvarteret.

översikt peyriac aude

I en skiss ur den förträffliga skriften Le castrum de Peyriac-Minervois (Aude) fortification et épisodes militaires des origines aux guerres de Religion (XIe-XVIe siècle) skiven av vår vän fil. Dr Frédéric LOPPE et al, ser man tydligt de olika husen som är byggda på 1400-1500-talen och vårt hus har nummer 12 och utpekas som ett av de mest historiskt och arkeologiskt intressanta. Skriften finns att köpa on-line.

karta peyriac historisk.png

Där kan man också läsa att den ursprungliga befästa borgen låg i anslutning till vår kyrka (som ju har delar som stammar från 900-talet) och att det ”nya” slottet (5) byggdes först på 1500-talets andra halva.

 

 

6 reaktioner på ”Peyriac-Minervois från ovan

  1. Pingback: En lustgård som överraskning! | hus i frankrike

  2. Pingback: Enduire – att putsa! | hus i frankrike

  3. Pingback: Fågelvägen till vår lilla by… | hus i frankrike

  4. Pingback: Det är många små detaljer… | hus i frankrike

  5. Pingback: Att hänga en dörr | hus i frankrike

  6. Pingback: Köksplaneringen startar | hus i frankrike

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s